Definicja Spa i Wellness.

Definicja Spa i Wellness

Filozofia Wellness.
Filozofia Wellness.

Kierując się historią, pojęcie Spa można rozumieć jako usługę, wykonywane zabiegi czy konkretne czynności, które mają prowadzić do poprawy zdrowia i doskonalenia urody, pielęgnacji. Spa oznacza też czyste i zdrowe ciało. W literaturze możemy znaleźć wiele definicji omawianego terminu, jednak wciąż nie określono tej konkretnej, obowiązującej i stosowanej powszechnie.

Najczęściej stosowana jest definicja, którą określił The European Spas Association (ESPA) czyli Europejski Związek Spa. Określenie to uznaje Spa jako źródło wód mineralnych, miejsce lub miejscowość, gdzie tego typu źródło zostało odkryte i jest wykorzystywane dla potrzeb poprawy zdrowia. W pełnym terminie Spa według ESPA mieści się nie tylko miejscowość, gdzie znajdują się naturalne wody lecznicze, ale również przedsiębiorstwo czy też grupa przedsiębiorstw, które w swojej ofercie posiadają usługi oparte na bogactwach naturalnych oraz zabiegi z zakresu medycyny.

Inny termin znaczenia Spa, utworzony przez International Spa and Fitness Association (ISPA) czyli Międzynarodowy Związek Uzdrowisk I Fitness, według którego występowanie źródeł wód mineralnych nie jest podstawowym kryterium klasyfikacji. Oparcie słowa Spa jedynie o wody mineralne jest według ISPA ograniczone, dlatego też pojawia się kolejna reguła szerząca, że:

„o Spa można mówić wtedy, kiedy dochodzi w czasie wolnym do relaksu, rozluźnienia, odnowy pod względem fizycznym i psychicznym, a człowiek ma możliwość dobrej zabawy.”

Spa dla J. Goodrich`a oznacza, że: „konsumenci na terenach lub w obiektach Spa powinni przede wszystkim mieć możliwość wyboru różnorodnych usług prowadzących do poprawy zdrowia psychofizycznego.”

 

Definicja Spa i Wellness.
Definicja Spa i Wellness.

Z terminem Spa ściśle związane jest pojęcie Wellness. Często stosowane są zamiennie powyższe terminy, co stanowi duży błąd. Prawidłowo rozumiane Wellness oznacza więcej niż tylko działania lecznicze czy relaksacyjne. Jest to stan świadomości i dobrego samopoczucia, filozofia życia, której część ludzkości poświęciła swoje życie. Wellness zawiera w sobie sferę uczuć, odczuć, zmysłów oraz indywidualnych potrzeb każdego człowieka osobno. Pierwszą definicje stworzył Dr. H. Dunn, która brzmi następująco:

„Styl życia, którego celem jest osiągnięcie dobrego samopoczucia poprzez harmonię ciała, umysłu i ducha.”

Analizując oba pojęcia w ujęciu produktowym, można rozumieć, że Spa stanowi nieodłączną część Wellness z zakresu usług: pielęgnacyjnych, relaksacyjnych, upiększających, prozdrowotnych, fizjoterapeutycznych, leczniczych, kosmetycznych oraz z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Natomiast Wellness w charakterze produktu jest pojęciem szerszym i traktowane jest jako system, w którego skład wchodzą: elementy twarde (urządzenia, substancje) oraz elementy miękkie (umiejętności i kwalifikacje ludzi zaspokajających potrzeby duchowe i fizyczne swoich odbiorców, nie zapominając o istocie otoczenia).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *